Archive

מסע נוסף יוצא לדרך: פותחים שנה אקדמית במכללה האקדמית עמק יזרעאל

זו השנה הרביעית בה אני מוביל קורס ייעוץ אישי למנהלים דרך האניאגרם במסגרת המסלול לתואר שני לפיתוח ארגוני במכללה האקדמית עמק יזרעאל. הבמה האקדמית הפכה כבר לבית עבורי, בו נחשפים היועצים הארגוניים לעתיד, לחכמת האניאגרם הלכה למעשה. דרך מפגשי הקורס עוברים הסטודנטים תהליך אישי של התבוננות פנימה והבנת עצמם ברמות חדשות, לומדים את עולמם של תשעת הטיפוסים והשפעתם על מכלול היבטי החיים והעבודה. התנסות זו מאפשרת להם להעמיק בהמשך בעבודתם עם מנהלים בתהליכי ייעוץ אישי ועם צוותים בהם מוטמעת שפת האניאגרם כשפה היוצרת דיאלוג בין טיפוסים שונים, דיאלוג מקרב יותר ושיפוטי הרבה פחות.

אין מספק יותר עבורי מלראות את תהליך הלמידה בהתהוותו, לחדד תובנות עבור הסטודנטים ולסייע להם לרכוש את הכלים הנדרשים כדי להיות הגירסה הטובה ביותר של עצמם ודרך עדשת האניאגרם להוביל גם מנהלים לרמות גבוהות יותר של תפקוד. השנה מתרחב הקורס גם לקרייה האקדמית אונו והרצאות אורח מתוכננות במוסדות נוספים כמו המרכז האקדמי רופין, אוניברסיטת חיפה ואחרים.

התרגשות באויר, שנת לימודים חדשה כבר בפתח ומסע נוסף מתחיל בסמסטר הזה.

קורס ייעוץ למנהלים דרך האניאגרם באקדמיה
סמסטר א’ הגיע לסיומו

זו השנה השניה שהקורס “ייעוץ למנהלים דרך האניאגרם” תופס מקום בין קורסי הבחירה במסלול לפיתוח ארגוני בלימודי תואר שני של החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה במכללה האקדמית עמק יזרעאל. 26 תלמידים סקרנים השתתפו בקורס השנה במהלך סמסטר א’ ופתחו את ליבם ללמידה עמוקה של עולמם של תשעת טיפוסי האניאגרם ושל יישומי המודל בעבודה ייעוצית אישית עם מנהלים בארגונים. בקורס הושם דגש על אתגרים מרכזיים שמביא עמו כל טיפוס למרחב הניהול ומהן ההבחנות מבעד לעדשת האניאגרם, המסייעות לכל מנהל לפרוץ את הפרדיגמה בה הוא פועל ולהביאו לתפקוד אישי גבוה בהובלת אנשים ומשימות.
הקורס מאפשר לכל סטודנט להעמיק גם בזיהוי הטיפוס האישי שלו ולבחון מהם נתיבי העבודה העצמית לצמיחה והתפתחות אישית ומקצועית כאחד. תהליך זה של רפלקציה אישית הינו משמעותי ביותר בדרכם של הסטודנטים כיועצים לעתיד, לזהות מהם אזורי העיוורון האישיים שעשויים להקשות על העבודה הייעוצית ולחדד תובנות לעבודה עצמית מתמשכת.
המסע הזה נוגע במורה ובתלמידים כאחד, מגלה בכל פעם תובנות נוספות, פוקח עיניים, לב ומחשבה לצד הקניית כלים יישומיים לייעוץ אישי למנהלים.

מביא מדברי אחת הסטודנטיות:

“אני יוצאת מהקורס הזה רואה יותר, מודעת יותר, בהבנה טובה של כלל הטיפוסים, מה מניע אותם, לאילו נקודות הם עיוורים וכיצד הם פועלים במיטבם. תודה על שעוררת בי סקרנות ויצרת בי פריזמת הסתכלות חדשה על אנשים ויחסים דרך עיניי האניאגרם המתוחכם והמרתק. זה היה עבורי מסע סמסטריאלי מופלא ומזוקק של תורת האניאגרם שנטע בי ניצני הבנה, מודעות וראייה עצמית.

אני שמחה מאוד על הבחירה בקורס הבחירה איתך, היטבת לשלב באופן טבעי אקדמיה ופרקטיקה, לדבר בגובה העיניים ולהלהיב אותנו עם האנרגיה הסוחפת שלך בכל שיעור מחדש. ההשקעה שלך ניכרה בכל שקף ושקף! ועל כך אני רוצה להודות לך. אין ספק שמדובר באחד הקורסים שקיבל משמעות מיוחדת עבורי בלימודי התואר השני ובזכותך נהניתי מכל רגע!

לא אחת ציטטת את האמרה: “כשהתלמיד מוכן, המורה מגיע”. תודה שהיית לי למורה”.

מנהלים מספרים על יישומי האניאגרם בעבודתם

מה המשותף לסמנכ”ל שווק באלביט מערכות, מנהלת תחום הגיל הרך במרכז חינוך ליאו בק ולאחות אחראית במרכז הרפואי בני ציון?

לכל אחד מהם למעלה מארבעים עובדים ושלושתם נושאים עמם קרוב את תובנות מודל האניאגרם בניהול של אנשים ומשימות.

יותר ויותר מנהלים מבינים כיום, שניהול חכם מתחיל בראייה פנימה, בהבנת האיכויות האישיות לצד זיהוי הכשלים החוזרים המפילים אותם שוב ושוב באותן המלכודות ומשפיעים על ביצועיהם. כמו כן, היכרות עם תשעת טיפוסי האניאגרם, מאפשרת לכל מנהל לבחור את דרך הפעולה המיטבית לו בעבודה עם אנשים בעלי סגנון התנהלות שונה ובמצבים משתנים.

היכולת לראות את אזורי העיוורון האישיים הינה קשה, כואבת ומתעתעת. האניאגרם הינו מפה מדוייקת וחדה המסייעת בהבנת הטיפוס האישי ומתוך כך בבניית חוסן ניהולי אישי המבוסס על “ראייה” מודעת וערה בדרך הפעולה המיטבית לכל מצב ואדם.

במפגש במסגרת הקורס ייעוץ למנהלים בדרך האניאגרם במסלול לפיתוח ארגוני בלימודי תואר שני במכללה האקדמית עמק יזרעאל, סיפרו שלושת המנהלים על יישומי האניאגרם בחיי היום יום המסייעים להם בתהליכי קבלת החלטות, הנעת צוותים, התגברות על מצבי קונפליקט ורתימת אנשיהם לתפקוד גבוה.

משפיעים על שוק העבודה בישראל – מסלולי קריירה בענף הגריאטריה

בוקר חגיגי של השקת מסלולי קריירה למטפלים סיעודיים בענף הגריאטריה. פרוייקט מבית היוצר של ג’וינט תבת בשותפות עם משרד הבריאות. יצאנו לדרך בראשית הקיץ בפיילוט עם מנהלי מוסדות גריאטריים, המאמינים בצורך הבוער להיטיב עם סקטור המטפלים, שעושה עבודת קודש עם היקרים של כולנו, אך סובל משחיקה גבוהה, דימוי מקצועי נמוך, העדר אופק קידום ותחלופה רבה. לאחר מספר שבועות של הכשרה ולמידה מעמיקה, שמחים להציג היום תוצר מבורך של מסלולי קריירה המניחים אופק קידום וסיכוי למוביליות מקצועית לאוכלוסיות שלרוב נתקעות בתחתית הסולם. דרך ארוכה עוד לפנינו בהטמעה ויישום, אבל הבשורה כבר כאן, ואין ספק שבמקום בו מתגלה הרצון, תמצא גם הדרך להיטיב עם המטפלים ועם מעסיקיהם כאחד.

יישומי האניאגרם במרכז האקדמי רופין

הרצאת אורח זו השנה השניה ברציפות, בביה”ס למינהל עסקים במרכז האקדמי רופין על תקשורת ניהולית דרך טיפוסי האניאגרם. המפגש מאפשר לסטודנטים חשיפה ליישומי המודל, שהינו בין המובילים בעולם כיום בפיתוח המשאב האנושי בארגונים. תודה מיוחדת לד”ר שקד גלבוע, ראש תחום מנהיגות וניהול בכיר, על ההזמנה וראיית הערך המוסף של תובנות האניאגרם כבעלות חשיבות מכרעת עבור הסטודנטים להבנת מערכות היחסים בעולם הארגונים.

פרואקטיביות אישית במציאות משתנה
לקראת שינוי ארגוני בנמל חיפה

קצת לפני שמרימים עוגן ורפורמת הנמלים המדוברת יוצאת לדרך, מנחה בימים אלו סדרת מפגשים עם עובדי ענף מכולות בנמל חיפה (ארגון שהפך עבורי עם השנים לנמל בית), על השינוי הארגוני הצפוי ובהערכות הארגונית והאישית לקראתו. כל שינוי מביא עמו את משוכותיו ואי הוודאות אף היא מקשה. השיח התקשורתי על הנמלים מלבה גם הוא את היצרים….בתוך כל אלו מנסים לפלס דרך, למצוא חוסן אישי ולחשוב כמה צעדים קדימה.

פרואקטיביות אישית במציאות משתנה 
לקראת שינוי ארגוני בנמל חיפה

ברוכה הבאה שנת הלימודים האקדמית תש”ף
במכללה האקדמית עמק יזרעאל

פותחים סמסטר ראשון לשנת הלימודים תש”ף במסלול לתואר שני במכללה האקדמית עמק יזרעאל בפעילות out door מקרבת ומגבשת עם תלמידי המסלול. בפתח היום התקיימה הרצאה מרתקת של אחת מבוגרות המסלול על התפתחות דרכה העצמאית, תוך שהיא מביאה תובנות ולקחים מניסיונה על השתלבות יועצים חדשים בעולם העבודה. המשכו של היום במשימות צוותיות מאתגרות על מדשאות המכללה המעוררות מחשבה ושיח על עבודת צוות, ניהול ומנהיגות.

זו השנה השניה בה אלמד במסגרת המסלול לתואר שני שני קורסים: האחד “ייעוץ למנהלים דרך האניאגרם” והשני במתכונת סדנה שעיקרה מתן כלים “להשתלבות יועצים חדשים בשוק העבודה”. חוויית ההוראה מרתקת והמפגש עם הסטודנטים מלמד ומעצים בהשפעתו על דור היועצים הארגוניים של המחר.

אחים ואחיות לעתיד במרכז הרפואי וולפסון

פתיחת שנת הלימודים האקדמית עם תלמידי שנה ד’ בביה”ס האקדמי לסיעוד במרכז הרפואי וולפסון. כמדי שנה, פוגש את האחים והאחיות לעתיד בתחילת השנה האקדמית האחרונה ללימודיהם, ליום שכולו התכווננות אישית וקבוצתית למאמץ הלימודי המכריע לקראת קו הגמר וההסמכה. כיף לפגוש מחזור אחים ואחיות לעתיד שהוא גם פסיפס אנושי של גיוון תרבותי, שפות, אהבת אדם ורצון להפוך את העולם לקצת יותר טוב ואמפטי. וכל אלה בידיים הטובות של צוות ביה”ס המסור, עמו אני מרגיש בבית כבר כמעט עשור.

Skip to content