טיפוס 8 – המאתגר

מנהיג, סמכותי, שולט, ישיר, מעשי, חזק
8

טיפוס 8 בעבודה

רודף אמת, מבקש להיות בשליטה, מחולל את המציאות הרצויה לו ומסתיר את פגיעותו


כמנהלים, טיפוסי שמונה הינם ישירים, בעלי נוכחות עוצמתית וכוחנית לעיתים, הפועלים לעבר השגת מטרותיהם בנחישות ואינם חוששים מהתנגשויות או ממכשולים. הם לוקחים את העניינים בידיים כדי להשיג שינוי, תוקפים אם צריך, מנהלים מלחמות ולוקחים על עצמם אחריות ועשייה ניכרים. הם בעלי יכולת מנהיגות טבעית ויכולת להשפיע על אנשים ללכת אחריהם. הם רגישים מאד לצדק (מגנים על חלשים ומקופחים), ומעריכים עמוד שדרה יציב בזולתם. טיפוסי שמונה אוחזי שליטה ומצפים מאנשיהם לצייתנות, מסירות, דיווח מלא שאינו מייפה את המציאות, ישירות (ללא תירוצים ומריחות), נאמנות מוחלטת ואמירת אמת. חזותם הקשוחה והמאיימת לעיתים, מסתירה את פגיעותם ורגישותם, ומחדדת את הקושי שלהם “להוריד שריון” ולחשוף סימני חולשה, רוך ועייפות, המתאפשרים במעגל קרוב ובטוח בלבד.

טיפוסי שמונה הם הכוח המניע פרויקטים וחברות ומהווים נכס יקר ערך בכל מקום עבודה. כוח הרצון שלהם, תעוזתם ועוצמתם מובילים קדימה ארגונים ומשימות. מקומם הטבעי של טיפוסי שמונה בארגון הוא בראש הפירמידה. הם אוהבים להוביל, לקבוע מדיניות ולפקח על אחרים. הם מתקשים להאציל סמכות ולסמוך על הזולת, וזקוקים לשליטה עד רמת הפרטים הקטנים. הם דורשים צייתנות ומסירות מלאה. כאשר הם סומכים על איש צוות, יעניקו לו ביטחון והגנה ללא סייג. כאשר הם מטילים בו ספק, לא יהססו לפטרו. במידה ואמונם נפגע, הוא נוטרים, זוכרים ולא סולחים לעולם.

טיפוסי שמונה הם “בולדוזרים” ארגוניים. יש בהם את הכוח והיכולת להזיז מכשולים ולהתקדם לעבר מטרותיהם ללא פחד, כשהם סוחפים אחריהם את אנשיהם. הם אינם חוששים מעימותים והתנגשויות, ורואים בהם חלק בלתי נפרד משגרת עבודתם. הם אסרטיביים, ישירים ואומרים את אשר על לבם ללא היסוס. אסרטיביות עוצמתית זו עלולה לעוור אותם אל מול הצרכים הרגשיים והמנטאליים של זולתם.

עוצמתם של טיפוסי שמונה עלולה להיחוות כשתלטנות בלתי נעימה בדמות בוס זועם, קשוח ותובעני, ולפגוע בעמיתיהם ובאנשים הכפופים להם, העלולים לחוש עצמם קטנים ומאוימים. חוסר שביעות רצונם וכעסם מובעים באופן מיידי וישיר.

במידה וטיפוסי שמונה אינם ממלאים תפקיד ניהולי, הם ימלאו את תפקיד המורדים או יעמדו בראשה של פירמידה בלתי פורמאלית בארגון. הם עלולים לחתור נגד חוקים ונהלים קיימים שאינם נראים להם ולא יהססו להתעמת עם הממונים עליהם בניסיון להפר אותם. לטיפוסי שמונה נוכחות חזקה וקשה להתעלם מהם. חשוב להם למצב עצמם כאלה ש”קובעים” והם אינם מבקשים להיות פופולאריים. סגנונם המשדר “אל תתעסקו איתי” עלול להרתיע ולהרחיק אנשים. הם לא תמיד ערים למידת עוצמתם והשפעתה על סביבתם. לעיתים הם נוטים לבלבל בין עוצמה לכוח, ולהפעיל כוח רב מדי גם כשאינו נחוץ.

לעיתים קרובות שמונה חווים את מקום העבודה כזירת מאבק ומבחינים בין אלו ש”בעדם”, הזוכים להגנתם, לאלו ש”נגדם”, הזוכים ל”נחת זרועם”. הם נוטים לראות את המציאות במושגים של השגת שליטה או ניצחון. טיפוסי שמונה מרבים לכעוס על מה שאינו צודק בעיניהם, עד כדי ערעור וטלטול הסובבים אותם. הם אינם גמישים ואינם מחפשים את שביל הזהב או את דרך האמצע, אלא מעדיפים ניצחון או הפסד ברור. הם אינם חוששים מדעות המנוגדות לדעתם ומעדיפים אותן מבוטאות באופן ברור וישיר מולם.

איכויות אפשריות

 • “מזיזי הרים” – מהווים את הכוח המניע בפרויקטים.
 • בעלי “כתפיים רחבות” – מנהיגים טבעיים, כריזמטיים, אסרטיביים, מובילים קדימה וסוחפים אחריהם.
 • בעלי תעוזה, סמכותיים, יודעים ל”חתוך”.
 • תרים אחר אתגרים ומאתגרים אחרים.
 • מגוננים על צוותם ועל אנשים קרובים.
 • נאבקים על שינוי מצבי אי צדק ומגנים על חלשים ומקופחים.
 • אינם חוששים ממכשולים, עימותים, ביקורת ואי הסכמה.
 • דבקים בעמדותיהם, לא מנסים למצוא חן.
 • נרגעים מהר לאחר התפרצויות.
 • מביעים את דעותיהם באופן ישיר, לא מייפים ולא הולכים סחור סחור.

מהמורות אפשרויות

 • נוטים לחוות את מקום העבודה כשדה קרב: עסוקים בהשגת שליטה ומאבקי כוחות.
 • ריכוזיים, בעלי צורך חזק בשליטה המצמצם את מרחב העצמאות לאחרים.
 • אימפולסיביים, נצמדים לדרכם ולא תמיד קשובים.
 • רואים את ההתנהלות והנפשות הפועלות במושגים של חזק/חלש, מנצח/מפסיד, בעדי/ נגדי.
 • נתפשים כאגרסיביים זועמים וקשוחים.
 • כעסם ישיר, מיידי, מפחיד ועלול להיות פוגעני, מקטין ורומס.
 • לעיתים מגלים יצר נקמנות והענשה.
 • לוקים ביכולתם לראות את האדם שמנגד: את צרכיו ורגשותיו.
 • מתעמתים עם ממונים, עלולים להפר כללים ולהמריד אחרים.
 • מתקשים לגלות גמישות ונכונות להתפשרות.
 • חסרי סבלנות לתהליכים והסברים ממושכים, מבקשים תוצאות.

תיאור כללי

אנשים בעלי מניע פנימי עמוק מסוג זה (טיפוס שמונה), הם טיפוסים חזקים, ישירים ורבי עוצמה. הם ניחנים ביכולת גבוהה להעמיד את עצמם במרכז העניינים ולנהל את חייהם ואת חיי הסובבים אותם. הם אסרטיביים, מלאי מרץ, בעלי קסם אישי רב (כריזמטיים), כוח רצון חזק וכושר עמידה מרשים. הם אינם חוששים מעימותים וממאבקים, ודבר לא יכול לעמוד בדרכם. הם מונעים על ידי שכנוע פנימי עמוק בצדקתם וביכולת העשייה שלהם.

מנהיגות מלידה

טיפוסי שמונה הינם מנהיגים מטבעם. הם ניחנים בהחלטיות, בסמכותיות וביכולת ביצוע, לצד חזון רחב. נוכחותם מורגשת וברורה. הם תופסים מרחב גדול בהשמעת קולם, מעשיהם ולעיתים קרובות תופסים גם מרחב פיזי מורגש. הם המובילים והקובעים, לטוב ולרע.

הם נרתעים מהאפשרות שיימצאו תחת שליטה ומרות של אדם אחר, או תחת מערכת חוקים כובלת. מבחינתם, כל התנהלות חייבת להיות מונחת אך ורק על ידי שרביט המנצח שלהם. הם יעשו כל שביכולתם כדי להיות אלה שיניעו ויקבעו, הן את המטרות והן את דרכי הפעולה. עמדת השליטה משמשת אותם לצורך הגנה מפני פגיעות ותלות, והופכת אותם לסוג של סלע איתן.

הם מקנים תחושת ביטחון במחיצתם ומשרים את התחושה כי ניתן לסמוך עליהם במקרים בהם עולה הצורך בהגנה. ואכן, הקרובים להם זוכים בשפע של חיזוקים, הערכה ועזרה בלתי מסויגת. האומץ, היושר והישירות של טיפוסי שמונה עשויים להפוך את השהייה במחיצתם לחוויה מרתקת ומלהיבה. אך יחד עם זאת, יהיו אלו שיתקשו להכיל את העוצמה של טיפוסי שמונה ויחושו נרמסים, פחותי ערך ונטולי עמוד שדרה לידם.

בין עוצמה לכוח

בעוצמה של טיפוסי שמונה קיימת מידה רבה של חוסר גמישות וחוסר נכונות לשינויים. קיים הבדל מהותי בין השימוש שלהם בכוח, לבין עוצמה פנימית אמיתית, המתאפיינת בקבלה, רגישות, ראיית האחר, הקשבה ויכולת לחולל תמורה במאזין. עוצמתם עלולה להיות כוחנית.

טיפוסי שמונה רואים עצמם גדולים מהחיים ולכן מתקשים להכיל כל גילוי של חולשה בעצמם. הם נוטים למיקוד שליטה חיצוני, כלומר, המקור לבעיות מבחינתם מצוי בחוץ – באחר או במצב, ולא בהם עצמם. הם נתונים להתפרצויות כעס ומתקשים לסלוח למי שפגע בהם. הכעס (שעלול להפחיד בעוצמתו), בא לידי ביטוי מול אדם שלדעתם מאכזב אותם, בוגד בהם, משקר להם, “מורח אותם בסיפורים”, אדם שלא מסכים עמם, לא עושה כדברם, עושה עצמו קורבן, פועל באי צדק ומנצל חלשים ממנו. הכעס משמש בידם ככלי ומופיע בעיקר כאשר הם חשים עצמם כבולים ומוגבלים. הוא מתעורר אצלם בקלות והם אינם חשים כל קושי להחצינו. אולם, באותה המהירות בה הוא מתעורר, כך הוא גם חולף.

לאכול את החיים

טיפוסי שמונה ניחנים בתשוקה חזקה לחיים ובתיאבון עז לחוות עוד ועוד. הם אינם מסתפקים בטעימות קטנות וזקוקים ל”ביסים” גדולים. קיים בהם רעב מתמיד לקחת ככל האפשר ממה שהחיים מציעים: עסקאות גדולות, שינויי קריירה וכדומה. הם אינם חוששים משינויים משמעותיים, מקשיים וממחסומים בדרכם. אלה, אינם מהווים שיקול מרתיע.

טיפוסי שמונה גאים בתשוקה שהם חשים כלפי החיים, למרות שתשוקה זו הינה הכשל המרכזי בהווייתם. זאת משום שהיא מרחיקה אותם מהעיסוק בפנימיותם ומניעה אותם להפריז במימוש אתגרי החיים עד קצה גבול היכולת. תשוקה זו גורמת להם ליצור שגרת חיים סוערת ותובענית.

לא להראות חולשה

טיפוסי שמונה עסוקים כל חייהם בהגנה על נפשם מחשש פן ייראו חלשים, ומצויים בתהליך מתמשך של התבצרות. תהליכי חקירה פנימיים, או ירידה למעמקי הנפש נתפסים בעיניהם כחסרי תועלת. אלמנטים מסוימים כגון התנסויות והתרגשויות כלידת ילד, התאהבות, פרידה וכדומה, יכולים לחדור מבעד לחומה והשריון שלהם.

טיפוסי שמונה הינם אמיצים, בעלי יכולת הגדרה בהירה וישירה של רצונותיהם וצורכיהם המנחים אותם לפעילות. הם אנשי מעשה, תובעניים כלפי זולתם וסוחפים את עצמם ואת סביבתם לרמת פעלתנות גבוהה ומאתגרת. יחד עם זאת, הם עלולים לנהוג באופן בוטה ולהקל ראש באחרים, ללא כל עכבות, ולהפגין את אי שביעות רצונם באופן ישיר וברור.

טיפוסי שמונה מיטיבים ליצור סביבם להט, עוצמה ונחישות, תוך מאבק למען מטרות המוצדקות מבחינתם. הצדק, הוא היסוד המרכזי בעולמם. הם רגישים לאי צדק וחווים את העולם כולו כשדה קרב בו הם נלחמים למען החלשים, הנרדפים והנדכאים, אך לא מתוך הזדהות עם כאבם ומצוקותיהם, אלא במטרה לתקן את המעוות ולהפוך את העולם למקום צודק יותר. מערכת עקרונות וכללים חצובים בסלע, יחד עם הצורך בניצחון, בכבישת היעד ובהובלה בראש, מנחים אותם במאבקם שלעיתים מתבצע באופן בוטה וחסר עדינות.

 לחולל מציאות

מרדנותם מופנית כלפי סמכות, חוקים או מסורת. מבחינתם, החוקים נקבעו כדי שיעקפו אותם במידה והם מאמינים כי כך צריך לנהוג. העקיפה והמרד מעניקים להם תחושת עוצמה וכוח. בעיניהם, העולם הוא מקום בו החזק תמיד מנצח והחלש תמיד מובס. מתוך כך, הם מקשיחים את לבם ולא מבחינים עד כמה התנהגותם פוגעת לעיתים באחר, ועד כמה הם מקטינים בגישה זו את זולתם. ברוב המקרים, רק כאשר הם מבחינים (בדיעבד) כי פגעו שלא במזיד באחר, הם מביעים חרטה וצער.

טיפוסי שמונה הם אנשי כבוד. ניתן לסמוך עליהם והם ממלאים את הבטחותיהם ומחויבויותיהם. הם נוטים לקחת על עצמם יותר מהזולת ולרוב עומדים בכך. אך לעיתים, בשל תפיסתם את עצמם כחזקים וכל יכולים, הם עלולים לקחת על עצמם מעל ומעבר ליכולתם – במצב זה, סופם שיתעייפו ויקרסו כאחד האדם. הם עצמאים ביותר, נוהגים לסמוך בעיקר על עצמם ולהימנע מבקשה לסיוע.

במיטבם, טיפוסי שמונה עושים שימוש בעוצמתם להעצמת אחרים. הם מודעים לכוחם ועושים בו שימוש מאופק ומאוזן. הם חמים, אוהדים ולא ממהרים להשתתף בכל קרב מזדמן גם במחיר של הפסד לכאורה. הם משחררים שליטה, ממתנים את תשוקתם ומפנים חלק מהאנרגיות החזקות שלהם כלפי פנים. או אז, הם מרשים לעצמם להוריד את השריון ולאפשר לאנשים לגעת בהם ולרגש אותם. במיטבם, הם מסוגלים לשתף אחרים בחוויות פנימיות ולגלות שחשיפת הרכות והפגיעות לא בהכרח מחלישה אותם, אלא לרוב אף מעצימה אותם בעיני הזולת. זאת ועוד, טיפוסי שמונה מביאים תום וכנות פורצי מחסומים, מבלי להזדקק לדימוי “האיש החזק” ולשימוש בכוחניות כדי ליצור עולם צודק יותר.

 

דמויות מוכרות: (התייחסות לדימוי התקשורתי)

אלון גל, גבי אשכנזי, אביגדור ליברמן, מרגלית צנעני, אריאל שרון

Skip to content